Kastrace kocourů a koček

< ZPĚT

Kastrace kocourů a koček se již  pevně zakořenila do povědomí jejich majitelů. Ten kdo si pořizuje kocoura či kočku jen tak pro radost a nemá v plánu stát se chovatelem zpravidla již od samého začátku předpokládá, že nový přírůstek nechá vykastrovat. Většina kocourků a kočiček totiž ve  věku šesti až devíti měsíců sexuálně dozraje a začne se tak i projevovat. U kocourů je to především značkování teritoria, takzvané sprejování. U koček jsou to projevy první říje nebo-li mrouskání. Kočky v této době odhalí svůj temperament. Válí se, zaujímají polohu k páření a jejich hlasové projevy bývají často dosti intenzivní.Pokud během říje nedojde k oplození za pár dnů může následovat říje další. Byt páchnoucí kocouří močí či divoké projevy kočičí říje  a obavy z nechtěných koťat bývají pro majitele zvířete zpravidla dostatečným impulzem pro rychlé rozhodování. Některé z nich však trápí pochybnosti, zda pro takový zákrok ještě není příliš brzo. Mezi chovateli koček se stále ještě objevuje názor rozšířený v osmdesátých letech, že kastrace kocoura mladšího než 1 rok může vést k zúžení a ucpávání močové trubice.

Zkušenosti z posledních dvaceti let však ukázaly, že lze kastrovat i dvouměsíční mláďata aniž by to zvýšilo riziko negativních dopadů kastrace. V praxi se kastrují koťata samičího pohlaví zpravidla od stáří čtyř měsíců a samčího od šesti měsíců. V tomto věku je zákrok technicky snadno realizovatelný a nejsou zde již nutné další opatření zabraňující podchlazení a hypoglykémii.

Kastrace kocourů znamená odstranění varlat, zdroje testosteronu a spermií. Zákrok je jednoduchý, málo zatěžující a komplikace jsou vyjímečné.

Kocour nevyžaduje zvláštní dohled ani ošetřování, ale je vhodné ho 10 dní po zákroku nepouštět ven. Hlavním pozitivem zákroku je zastavení značkování a neschopnost oplodnit kočky, ale kastrovaní kocouři se i méně toulají a perou.

Podstatou kastrace koček je odstranění vaječníků, případně i dělohy. Na rozdíl od kastrace kocourů se při zákroku otevírá břišní dutina a tak vzniká určité riziko břišní kýly. Pokud se však kastrace provádí preventivně u zdravé kočky může být operační rána velice malá a rizika kýly jsou i u temperamentní -ho jedince minimální. Operační rána může být buď na břiše (snadný přístup do dutiny břišní a minimální vliv na vzhled kočky po operaci) nebo na boku (u větších ran menší riziko kýly). V případě kastrace zdravé kočky nebývá vzhledem k velikosti rány a malé zátěži zákroku pooperační péče nutná, ideální je ale kočku následné 3 týdny držet doma. U větších operačních ran například v případě zánětu dělohy či kastrace březí kočky bývá často třeba ránu chránit před zájmem zvířete například ochrannými límci nebo oblečky. Kromě prevence říje a nežádoucího zabřeznutí má kastrace koček i svá zdravotní pozitiva. Kastrované kočky neonemocní zánětem dělohy a ty u nichž byla  kastrace provedena v prvních dvou a půl letech života mají zásadně snížené riziko vzniku nádorových onemocnění mléčné žlázy.

 

MVDr. Jiří Filip

 
ZAVŘÍT