V měsící červnu se budeme věnovat prevenci a léčbě ušních onemocnění. Na otázky bude odpovídat pan MVDr. Karel Babíček, PhD. CSc.
zobrazit formulář pro odeslání dotazu
MÁTE NĚJAKÝ DOTAZ ? Pošlete nám zprávu. skrýt formulář
 
 
Váš email:
Telefon:

Ušní svrab

DOTAZ: Moje kočička má v poslední době v ouškách takové tmavé tečky - něco jako jako kávová sedlina (lógr). Múže se jednat o ušní svrab? A pokud ano co s tím? Čištění moc nepomáhá.

Ušní svrab je poměrně časté onemocnění u koček, které vyvolává roztoč Otodectes cynotis. Někdy opravdu připodobňujeme nález ve zvukovodu kávové sedlině, avšak nejedná se většinou o pouhé černé tečky, ale celý zvukovod je často vyplněn šedočernou drobivou hmotou, která je často zhutněna do poměrně tvrdé zátky zaplňující celý zvukovod. Výstelka zvukovodu bývá silně zarudlá, zbytnělá často se zde nachází drobné krvácení v důsledku permanentního poškozování parazitními roztoči. V těžších případech je zde
přítomen hnisavý výpotek. Kočky se neovladatelně škrábou v oblasti boltců, takže zde často nacházíme četná poranění kůže.
Definitivní diagnóza se stanovuje na základě mikroskopického vyšetření. Pokud je prokázána přítomnost parazitů, následuje léčba. Vzhledem k recidivám je nutná kontrola účinnosti léčby vlastního parazitárního
onemocnění. V některých případech přetrvávají i po zvládnutí parazitózy sekundární přidružená onemocnění v zevním zvukovodu, které je nutno taktéž určit a následně léčit. Pokud je v domácnosti více koček je vysoká pravděpodobnost onemocnění u všech. Proto je nutné léčit celý chov najednou. Pokud neproběhne důsledná léčba včetně kontrolního vyšetření, lze během několika týdnů očekávat opětovné vzplanutí této parazitózy. Ve Vašem případě podle popisu změn ve zvukovodu nelze diagnózu stanovit bez dalšího detailního vyšetření.

MVDr. Karel Babíček

Oranžové skvrny na kuži

Naše Majda má na kůži malinké oranžové jakoby hrudky velikosti zrnka máku, které 
jdou nehtem seškrábnout. Má je za ušima i na bříšku.
Nevíte, co by to mohlo být ?

Děkuji

V tomto případě nelze diagnostikovat na dálku. Vřele doporučujeme návštěvu veterináře.

S pozdravem. Team TV VET

ZAVŘÍT