Zubní kámen a zánět dásní (stomatitis, periodontitis)

< ZPĚT

Nejrizikovější skupinou jsou malá a středně velká plemena psů.
Zubní kámen vzniká ze zubního plaku, který tvoří tenkou, měkkou vrstvu na sklovině zubu složenou ze zbytků krmiva, slin, buněk a bakterií dutiny ústní. Pod vlivem minerálií slin se následně mění na tvrdý zubní kámen.
Bakterie obsažené v zubním plaku či kamenu jsou v kontaktu s tkání, která fixuje zub na svém místě tzv. parodontu. Parodont je tvořen dásní, čelistní kostí, cementem zubu a tyto struktury jsou pod vlivem bakterií zubního plaku a kamene drážděny a vlivem zánětu postupně a nevratně poškozovány.
Parodontitida se na začátku projevuje začervenáním dásní, zvýšenou krvácivostí, postupným odhalováním zubních krčků a kořenů a nakonec končí vypadnutím takto poškozeného zubu, protože tkáň, která zub fixovala byla vlivem zánětu rozrušena. Tento proces je nevratný!!!
Problém parodontitidy nekončí pouze ztrátou zubu ale může pokračovat jako patologická fraktura čelisti, která je opravdu vážnou a relativně častou komplikací parodontitidy.

Tento proces je pro psa poměrně hodně bolestivý.
Bakterie se neustále uvolňují do krevního oběhu a mohou se usadit kdekoli v těle, nejčastěji  na srdečních chlopních, v ledvinách a v játrech a to může hlavně ve stáří výrazně urychlit proces poškození a selhání těchto životně důležitých orgánů.
Během štěkání, příjmu potravy či pouze mazlení se svými svěřenci se bakterie uvolňují ve formě aerosolu a jsou roznášeny do okolí zvířete, tedy i na člověka.

PREVENCE ZUBNÍHO KAMENE

Už jednou, byť málo vytvořený zubní kámen lze odstranit pouze ultrazvukem nebo speciálním srpkem.

Tento zákrok lze u zvířat provádět v sedaci nebo krátkodobé anestezii, jinak nedojde k důkladnému odstranění kamene a ten se velmi brzy tvoří znova, neošetří se prostory pod dásní a vnitřní strany zubů. Je to neprofesionální a dá se říct i zbytečné. Je zbytečné se sedace, narkozy v tomto případě obávat, protože samotný zubní kámen, zánět parodontu, riziko systémové infekce je pro Vašeho psa, nebo kočku daleko větším nebezpečím !

Během této procedury se odstraní zubní kámen, vypláchnou se žlábky mezi zubem a dásní, vyleští se sklovina zubu a provede se kompletní revize dutiny ústní.
Podle zdravotního stavu parodontu nasadíme nejlépe už před vlastním odstraněním zubního kamene  antibiotika.
Teprve nyní je možno se pokusit o prevenci dalšího usazování zubního kamene.

Tyto kroky je potřeba zahájit co nejdříve. Ještě ve fázi, kdy je na zubu pouze plak. Ve chvíli kdy se začne usazovat kámen, je již na prevenci pozdě !

 

 - kartáček a pasta

Používají se speciální kartáčky pro psy, kočky,nebo gumové násadce na prst, kterými se pravidelně, nejlépe denně odstraňuje plak ze zubů. Čím dříve se s tímto návykem u zvířete začne, tím jsou výsledky a ochota zvířete podstoupit tuto pro něj nepřirozenou proceduru lepší. Na čištění se používají speciální pasty, většinou ochucené, které při polknutí  nezpůsobí žádné problémy, na rozdíl o lidských zubních past, které jsou naprosto nevhodné ! Pokud se pes brání použití kartáčku, lze použít enzymatické zubní pasty(Orozyme, C.E.T.), které stačí jen prstem nanést na zuby a enzymatická složka plak postupně rozpustí.

 - krmení

Některá granulovaná krmiva mají schopnost omezit výskyt zubního kamene. Toto je dáno speciální texturou granule, která při žvýkání je schopna stáhnout zubní plak. Toto plnohodnotné krmení může zpomalit tvorbu kamene až o 50%.

- žvýkací plátky

Většinou se jedná  o kousky kůže nebo šlach, které jsou napuštěny speciálními enzymy. Tato metoda je nejméně efektivní a má význam pouze v kombinaci s výše zmíněnými metodami.

 

- zubní vosk  Dentisan

Dentisan professional byl vyvinut speciálně pro zlepšení efektivity veterinárního ošetření zubů a dásní a k prodloužení jeho účinku. Dentisan byl vyroben pomocí celosvětově patentované technologie gelového filmu na povrchu zubů. Redukuje ukládání bakterií na zubech, snižuje ukládání  zubního plaku a tvorbu zubního kamene. Podporuje účinek veterinárního ošetření jako např. doléčení zánětu dásní a paradontózy. Poskytuje dlouhotrvající ochranu před poškozením zubů. Je bezpečný a efektivní. Přípravek není viditelný, je bezbarvý, bez chuti a bez zápachu. Redukuje zápach z tlamy. Dentisan Professional aplikuje veterinární lékař na závěr ošetření zubů a odstranění zubního kamene. Pro prodloužení ochranného účinku primárního ošetření v ordinaci se aplikuje  Dentisan home-care. Přípravek se nanáší v dostatečném množství aplikátorem nebo prstem odzadu dopředu na vnější stranu zubů na přechodu zubů a dásní. Aplikuje se 1 – 2x týdně majitelem v domácím prostředí.  Redukuje ukládání bakterií na zubech, snižuje ukládání  zubního plaku a tvorbu zubního kamene. Podporuje účinek veterinárního ošetření jako např. doléčení zánětu dásní a paradontózy. Poskytuje dlouhotrvající ochranu před poškozením zubů - při pravidelném používání zajišťuje ochranu zubů na 6 měsíců i déle. Dentisan je bezpečný a efektivní. Přípravek není viditelný, je bezbarvý, bez chuti a bez zápachu. Redukuje zápach z tlamy. Neovlivňuje účinek dalších procedur spojených s omezením tvorby plaku, zubního kamene. 

MVDr. Radek Zusko

 
ZAVŘÍT