Výběr vhodného zvířete

< ZPĚT

Nejste rozhodnuti, zda si pořídit psa, nebo kočičku, morče, či králíka, potkana, křečka, želvu, papouška, hada nebo ještěrku? Každý živočišný druh má svá specifika a nároky na chov. Chcete-li, aby vám domácí zvíře prospívalo a dělalo radost, je potřeba o jeho chovu něco znát. A také předem zvážit, zda jste mu schopni vytvořit správné životní podmínky. K tomu je třeba vzít v úvahu i následující otázky: Jakou máte pracovní dobu? Cestujete hodně? Máte malé děti? Vlastníte již jiná zvířata? Bydlíte v paneláku, či v rodinném domku? A spoustu dalších... Důležité je zvážit i finanční možnosti a také to, zda souhlasí s pořízením zvířecího kamaráda i ostatní členové rodiny. Je smutné, když si zvíře přinesete domů a teprve potom zjistíte, že se k vám nehodí a nesplňuje vaše očekávání.

Velice si vážíme těch, kteří se nad tímto zamyslí dopředu a přijdou se, o tak zásadním rozhodnutí, jakým je pořízení domácího mazlíčka, poradit.

Výběr plemene - pes

Volba vhodného psího plemene tak, aby vyhovovalo vašemu životnímu stylu, je úkol nesmírně důležitý! Musíte si uvědomit, že toto rozhodnutí ovlivní váš společný život na 10 – 15 i více let. Přestože prapůvodní předek všech psů je vlk, za dlouhá léta domestikace bylo vyšlechtěno na několik set různých plemen. Ta se od sebe velmi liší a to nejen vzhledově, ale i povahovými vlastnostmi. Existují různá kritéria jak se plemena psů dělí a podle kterých se můžete orientovat. Jedním z nich je velikost. Zde jsou psi rozděleni do kategorií – toy a trpasličí (asi do5 kg)

 

  • malí psi (5 až10 kg)
  • střední (10 až25 kg)
  • velcí (25 až45 kg)
  • obří (nad45 kg)

 

Dále podle toho, k jakým účelům byli psi vyšlechtěni a to např.:  plemena ovčácká, pastevecká, honiči, barváři, slídiči, přinašeči atd. Už název vypovídá o možnosti jejich využití.

Podle Mezinárodní kynologické federace (FCI) se rozdělují plemena do jedenácti kategorií.


I.  plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Jsou to dobře ovladatelní psi, šlechtění především pro hlídání, jako např.: německý ovčák, belgický ovčák, bobtail, kolie, čuvač, border kolie, beauceron, sheltie, flanderský bouvier, australský honácký pes atd.


II.  pinčové, knírači, švýcarští salašničtí a molossidní plemena
Pinčové a knírači jsou pracovní psi, kteří sloužili na selských dvorech jako krysaři, hlídači a obranáři např. dobrman, německý pinč, opičí pinč a malý, střední a velký knírač.

Molossoidní plemena jsou silní a odvážní psi. Velice sebejistí se silným ochranářským pudem. Dělí se na molossoidní plemena typu mastifa (anglický mastif, argentinská doga, brazilská fila, bullmastif, neapolský mastin, rotvajler, tosa-inu). Dále molossoidní plemena horského typu (kavkazský pastevecký pes, středoasijský pastevecký pes, pyrenejský mastin, tibetská doga, šarplaninský pastevecký pes, hovawart, bernardýn, novofundlanský pes, landseer).

švýcarští salašničtí psi (bernský salašnický, entlebušský s., appenzellský s.), jsou to všestranní selští psi, kteří sloužili k hlídání  dvora, pasení krav a ovcí, tahání konví s mlékem a tudíž potřebují dostatek pohybu a dobrou výchovu.


III.  teriéři
Dělí se na velké, střední, malé, toy a bull. Jsou vyšlechtěni k lovu a k výkonu myslivosti. Přestože jsou chováni jako společenská plemena, stále u nich přetrvává silný lovecký instinkt. Jsou velmi temperamentní a svérázní a k jejich výchově je třeba zkušeného chovatele. Mezi velké a střední patří např.: erdelteriér, irský t., kerry blue t., manchesterský t., welsh t., jagdterier, bedlington t., foxterier, border t., atd.

Mezi malé teriéry patří např.: kernteriér, australský t., japonský t., jack russell t., parson russell t., west highland white t., silky t., český teriér a další.

Mezi toy teriéry patří např.: anglický toy t., yorkšírský t., australský silky t. a další.
K typu bull se řadí např.: bulteriér, americký stafordšírský t. (pitbulteriér), anglický stafordšírský bulteriér, miniaturní bulteriér atd.


IV.  jezevčíci
Tito v dnešní době velice oblíbení psi se dělí podle velikosti na králičí, trpasličí a standardní a podle typu srsti na hladkosrsté, dlouhosrsté a drsnosrsté. Přes své lovecké zaměření (norníci) se stále více chovají jako domácí mazlíčci a hlídači. Jsou to zdatní, srdnatí a nezávislí psi, kteří i přes svou paličatost umí být velice přátelští. Nutně potřebují důslednou výchovu.

V.  špicové a tzv. primitivní plemena
Jejich charakteristickým znakem jsou špičaté uši a ocas, který nosí přetočený nad hřbet. Patří mezi ně například:

  • severští lovečtí psi (lajka, norský losí pes)
  • severští sáňoví psi (aljašský malamut, sibiřský husky, samojed, grónský pes)
  • severští hlídací a ovčáčtí psi (laponský pes, islandský pes, norský buhund)
  • evropští špicové (akita-inu, americká akita, čau čau, eurasier, shiba-inu)


Primitivní plemena ve smyslu původní, starobylá nebo polodivoká si zachovali samostatnost, ostražitost a vysokou inteligenci. Přestože jsou dnes mnozí chováni jako společenští psi, mají silný lovecký pud. Patří sem např. basenji, faraónský pes, mexický naháč, ibizský podengo, sicilský chrt, thajský ridžbek.


VI.  honiči a barváři
Jsou to psi vyšlechtění k výkonu myslivosti. Mají vynikající čich a jsou určeni k pronásledování zvěře.
Dělí se na

  • velké honiče (bladhaund, foxhaund, velký modrý gaskoňský honič, vydrař atd.)
  • střední honiče (tyrolský honič, švýcarský h., slovenský kopov atd.)
  • malé honiče (bígl, baset, vendéeský baset, gaskoňský baset atd.)


Mezi barváře patří například hannoverský barvář, bavorský b., alpský jezevčíkovitý brakýř atd.


VII.  ohaři
Patří sem ohaři a setři. Jsou vyšlechtěni k vystavování drobné zvěře, tudíž jsou to pracovní, dobře ovladatelní a přátelští psi, ale potřebují hodně pohybu. Nejznámější zástupci jsou: výmarský ohař, německý ohař, maďarský ohař, pudlpointr, malý münsterlandský ohař, český fousek, slovenský ohař, anglický setr, irský setr, gordonsetr atd.


VIII.  slídiči, přinašeči a psi vodní
Jsou to původně lovecká plemena vyšlechtěná k přinášení zvěře, ale vzhledem k dobré ovladatelnosti a výborné přátelské povaze se stále více prosazují jako vodící a asistenční psi. Patří sem:

  • retrívři (zlatý r., labradorský r., plochosrstý r., kadeřavý r., chesapeakský retrívr)
  • slídiči (americký a anglický kokršpaněl, anglický špringršpaněl, německý křepelák, welšpringršpaněl)
  • psi vodní (americký vodní španěl, irský vodní š., portugalský vodní pes)


IX.  společenská plemena
Jsou vyšlechtěna k tomu, aby dělala společnost člověku. Většinou jsou menší velikosti. Patří sem: bišonci, pudli, papillon, brabantík, grifonek, naháči, shi-tzu, tibetský španěl, čivava, japan čin, pekingský palácový pes, francouzský buldoček, mops, bostonský teriér atd.

X.  chrti
Jsou to rychlí, štíhlí, elegantní psi. Používali se k lovu vysoké zvěře a loví především pomocí zraku. Jsou většinou velmi nezávislí, uzavření až nepřístupní. Děli se na:

  • dlouhosrsté (afgánský chrt, barsoj, saluki)
  • hrubosrsté (irský vlkodav, skotský jelení)
  • krátkosrsté (greyhaund, azavak, italský chrtík, vipet)



XI.  plemena neuznaná
Nebyla dosud uznána FCI. Patří sem český horský pes, český strakatý pes, chodský pes, pražský krysařík atd.

Výběr plemene - kočka

U koček existují rozdílné pohledy různých plemenných knih. Posledních padesát let trvá exploze počtu nových kočičích plemen. Některá se vyvinula přirozeným výběrem, jiná plánovaným chovem. Obecně se dá říci, že kočičí druh je daleko jednotnější ve svých vlastnostech než psi, ale velice se liší barvou, strukturou a délkou srsti. Přesto existují i povahové rozdíly. Pro všechny kočky však platí, že jsou mistrovským dílem přírody, dokonale přizpůsobené k životu v trojrozměrném světě. Dovedou skákat do pětinásobku vlastní délky, pohybují se lehce a tiše, jsou to bystré pozorovatelky s úžasným periferním viděním a schopností vidět dobře za soumraku i ve tmě. V lovecké strategii jsou ztělesněním trpělivosti. Jejich špičáky jsou dokonale uzpůsobené k lovu malých hlodavců. Dále jsou to pečlivé kosmetičky, vynikající péčí o svou srst. Té věnují třetinu svého volného času. V neposlední řadě jsou to také úžasní spáči. Spánkem tráví 2x více času než většina ostatních savců. Přesto pouze 25 % tvoří hluboký spánek, jinak spí lehce a jakmile něco uslyší, okamžitě vzroste elektrická aktivita jejich mozku a jsou připravené k lovu či útěku.


Nejčastější dělení je na:

  • krátkosrsté a somálské (kočka domácí, habešsská, ruská modrá, britská, kartouzská, bengálská, barmská, burmilla, somálská...)
  • středně-dlouhosrsté (sibiřská, ragdoll, turecká van, norská lesní, mainská mývalí, birma, česká kadeřavá, turecká angora...)
  • siamské a orientální (siamská, balineská, orientální)
  • perské a exotické (exotická, perská, himalajsko-perska)
  • bezsrsté (sphynx, peterbald)



Další dělení je možné podle aktivity na:

  • aktivní plemena (kočka domácí, habešská, ruská modrá...)
  • středně aktivní (turecká van, ragdoll, mainská mývalí, sibiřská...)
  • málo aktivní (perská, exotická, britská...)

Výchova a výcvik

Podobně jako rodiče milují své děti a snaží se je vychovávat, aby se jim hezky žilo, měl by mít člověk stejný závazek i ke svému psovi. Mít psa je nádherné, ale jen v případě, že si pořídíte takového, na něhož fyzicky i psychicky stačíte. Platí obecné pravidlo, že každý pes je vychovatelný, i když ovladatelnost jednotlivých plemen se může lišit.

Dobrý výcvik je založen na vzájemné důvěře, respektu a vždycky by měl být prováděn formou zábavy. Není nutné používat násilí. Nejsme zastánci klasické drezury, ale spiše psychického a citového přístupu. Našim cílem je naučit vás, jak se svým psem komunikovat tak, aby on rozumněl vám a vy zase jemu. Pokud vás tento způsob vychovy a výcviku zajímá, udělejte si čas a objednejte se do naší poradny nejlépe hned, jak si pořídíte štěňátko. Obdivujte psy za jejich věrnost, inteligenci, vytrvalost a sílu. Naučte se chovat tak, aby i oni mohli obdivovat, respektovat a milovat vás. Pak spolu prožijete nádherný život.

MVDr. Daniela Králová 

 
ZAVŘÍT