Krmení a doplňky výživy

< ZPĚT

Výživa má přímý vliv na zdraví a vitalitu, tedy i na kvalitu života a jeho délku. Tento fakt bohužel někteří chovatelé velmi podceňují, a proto se setkáváme již i u našich zvířat s civilizačními chorobami. V ordinaci velice často dostávám otázku, jaké krmivo je nejlepší. Tak jednoduše to ovšem brát nelze. K posouzení toho, jaké krmení bude pro vaše zvíře nejlepší, je zapotřebí seznámit se s těmito podrobnostmi: Jaké chováte plemeno? Kolik váží? Musíme znát stáří a fyzickou aktivitu, zdravotní stav, případně důvod a způsob léčby, ale také třeba vaše časové i finanční možnosti. Poté vám vysvětlíme, jaká je aktuální nabídka a skladba krmiv na trhu. V současné době existují krmiva suchá (extrudovaná) ve formě granulí; dále vlhká (konzervovaná); lisovaná za studena nebo tzv. BARF systém (přirozená strava, syrové maso, kosti, zelenina), podle toho, kterou  variantu vyberete jako nejlepší, vám poradíme konkrétní značku či způsob přípravy.


Další důležitou roli dnes hrají doplňky výživy. Jsou to většinou přírodní doplňky stravy zaměřené na jednotlivé orgánové soustavy, jako např:

  • kloubní výživa a pohybový aparát
  • kůže a srst
  • srdce a oběhová soustava
  • podpora jater a ledvin
  • podpora nervové soustavy atd.


nebo to jsou čistě konkrétní doplňky jako např.:

  • betakaroten, glukopur, mořská řasa, pangamin, probiotika, rekonvalescentní pasty, vitamíny, iontové nápoje atd.


Tyto doplňky hrají významnou roli v léčbě i prevenci. Nejdůležitější je však vhodné posouzení, v jakém množství a složení je používat. O tom byste se vždy měli poradit se svým veterinářem.

 

MVDr. Daniela Králová

 

 
ZAVŘÍT