Březost a porod

< ZPĚT

Březost a porod je fyziologicky velmi složitý proces. Průměrná délka březosti u fen i koček je zhruba 63 dní +- 6 dní. Na formování chovně kvality tzn. vyrovnaného temperamentu, dobré kondice, ale i bezproblémové schopnosti zabřezávat, donosit plody, porodit plně životaschopná mláďata v počtu a velikosti odpovídající plemenné příslušnosti a odchovat je, se podílí tři základní faktory:

  • vnější prostředí
  • způsob chovu a kvalita výživy


Zejména výživa hraje zásadní roli pro dobré zabřezávání, porod a kojení. Je jednoznačně prokázáno, že podváha, stejně tak jako obezita se projevuje sníženou schopností zabřezávat, opožděným nebo nerovnoměrným vývinem plodů, ztíženými porody pro slabé porodní stahy apod. Pro dobré zabřeznutí by tedy fenka měla mít optimální hmotnost a až do 5. týdne březosti není třeba na krmné dávce cokoli měnit. Zásadou je, že v první polovině březosti by fena neměla přibírat na hmotnosti! Překrmování by vedlo k nadměrnému ukládání tuku a zátěži kardiovaskulárního aparátu. Naopak podváha by mohla být problémem mezi 15. až 20. dnem březosti, kdy dochází k částečnému nechutenství a pokud začne organismus pro přežití stravovat svaly, jsou zplodiny látkové přeměny pro plody velmi toxické.

Od 5. týdne březosti začíná intenzivní růst plodů a fena již přestává být schopna krýt potřeby plodů z běžné krmné dávky. Proto začněte navyšovat krmnou dávku o 10 % v každém započatém týdnu druhé poloviny březosti. Optimální je přejít na krmení pro březí a kojící feny (pro psy v zátěži), a krmit 2-3x denně ke konci až 5x denně v menších dávkách. V období kojení nastává tak vysoká spotřeba živin a energie, že je nutné krmit pouze koncentrovaným krmením a zabezpečit neustálý přísun čerstvé vody. Při více početných vrzích začněte přikrmovat již od 3. týdne.

POROD

1. 3 dny před porodem si můžete všimnout nástupu laktace, snížené chuti k jídlu a změny chování. Také dochází ke snížení tělesné teploty asi o 1,5 stupně. Vlastní porod se dělí do tří fází. Přípravná (12-24h) doprovázená neklidem, častým močením, ohlížením se za břichem, pokles břicha a lehké stahy.

2. Vypuzení plodů: praskne voda, intenzivní stahy, v porodních cestách uvidíte plodové obaly a většinou první hlavičku. Ideální interval mezi plody je 15-20minut, ale může trvat i 2-3 hodiny. Důležité je, jak se matka chová a jak tlačí.

3. Vypuzení lůžka: nejčastěji do čtvrt hodiny po vypuzení plodu, nebo přímo s ním. Ale může to být i najednou po porodu. Nemělo by to však přesáhnout šest hodin.

Toto je jen stručná charakteristika pro vás. Jinak doporučuji všem svým klientům návštěvu veterinárního zařízení před porodem. Vše si vysvětlíme, domluvíme se, co je třeba ohlídat a jak budeme postupovat v případě problémů. Doporučuji i prohlídku po porodu, kde zkontrolujeme zdravotní stav maminky i štěňátek, či koťátek a probereme poporodní péči.

MVDr. Daniela Králová

 
ZAVŘÍT